Pielęgnacja trawnika w kilku krokach

Decyzja o założeniu trawnika wiąże się nie tylko z przygotowaniem prac pod jego zasiew. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że chcąc posiadać zadbaną i zdrową murawę w trakcie sezonu wiosenno-letniego, należy umieć odpowiednio o nią zadbać na przestrzeni całego roku.

Krok pierwszy: wertykulacja

Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na pozbywaniu się z trawnika niechcianego mchu oraz zbitego filcu, które nagromadziły się wskutek koszenia, a także zbyt intensywnego użytkowania. Najlepiej wykorzystać do tego celu profesjonalne urządzenie, jakim jest specjalistyczny wertykulator. Pionowe ostrza maszyny usuwają poszczególne warstwy martwej trawy oraz pozostałe, zbędne elementy (na przykład; kamienie, zeschniętą glinę lub gałęzie). W przypadku trawników o niewielkich rozmiarach, można jednak przeprowadzić tę operację ręcznie lub za pomocą mniejszych narzędzi, takich jak na przykład specjalne grabie.

kosiarka do trawy

Przeprowadzanie zabiegu wertykulacji

Przed wykonaniem tego zabiegu, warto zacząć od przycięcia murawy. Przystrzyżona trawa sprawi, że wertykulator będzie wygodniejszy w obsłudze. Z tego też powodu dobrze, by koszenie było wykonane bardzo nisko. Przystępując już do usuwania resztek filcu, należy przygotować się na kilka rund przebytych przy udziale weltykulatora. Jeden przejazd może bowiem nie wystarczyć na pozbycie się wszystkich niechcianych fragmentów. Podczas pierwszego podejścia nie należy natomiast ustawiać noży zbyt głęboko. Dopiero w trakcie drugiego przejazdu warto ustawić je tak, by mogły wejść nieco głębiej, w środek gleby.
Nie należy załamywać się, gdy okaże się, że po tak przeprowadzonym zabiegu trawnik nie wygląda zbyt estetycznie. Aby móc cieszyć się jego wyglądem, wystarczy poczekać jedynie kilka tygodni na ponowny porost zdrowszej trawy.

Kiedy i dlaczego powinno się wykonywać zabieg wertykulacji?

Choć taki widok może odstraszać początkujących ogrodników, warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że, odpowiednio przeprowadzona przynajmniej raz w roku wertykulacja jest niezbędnym sposobem na pobudzenie trawy do wzrostu. Dzięki niej murawa w szybkim tempie odzyska swój zdrowy i estetyczny wygląd. Filc jest także bardzo często źródłem wielu grzybów i bakterii. Pozbycie się go może ochronić trawnik przed ewentualnymi uszkodzeniami, powstałymi na skutek chorób, przenoszonych przez szkodliwe organizmy.

Krok drugi: aeracja

Kolejnym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym przeprowadzanym w celu poprawy stanu trawnika jest aeracja, czyli, innymi słowy, napowietrzanie. Proces ten również pobudza roślinność do bujnego wzrostu, sprawiając, że murawa staje się bardziej elastyczna niż przed wykonaniem tej operacji. Dodatkowo, dzięki niej zwiększa się także odporność murawy na wszelkie uszkodzenia oraz niepożądane działanie szkodników. Ponadto odpowiednio wykonana aeracja pozytywnie wpływa też na rozwój korzeni trawy oraz znacznie szybszą jej regenerację.

Przeprowadzanie zabiegu aeracji

Aerację powinno się przeprowadzać tuż po zakończeniu procesu wertykulacji. Polega ona przede wszystkim na nakłuciu powierzchni murawy przy wykorzystaniu do tego celu specjalnych wideł. Podobnie, jak w przypadku wertykulacji, będąc szczęśliwym posiadaczem sporej wielkości trawnika, lepiej zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne narzędzie ogrodowe, czyli aerator.
Przed przystąpieniem do zabiegu, należałoby w pierwszej kolejności zadbać o to, by gleba była odpowiednio nawilżona. Musi być wilgotna, jednak nie zbyt mocno. Aerację można przeprowadzać powierzchniowo lub też na większych głębokościach.

Dwa rodzaje aeracji: powierzchniowa i wgłębna

Aeracja powierzchniowa wpływa jedynie na kondycję zewnętrznych warstw gleby ze względu na zdecydowanie płytsze nacięcia. Wykonuje się ją po zaobserwowaniu pierwszych oznak zagęszczania się trawnika oraz w przypadkach, kiedy darń za słabo wsiąka wodę.
Aeracja wgłębna to natomiast znacznie poważniejszy proces, przeprowadzany na większych głębokościach podłoża. Stosuje się ją wtedy, gdy trawnik jest już widocznie zbyt zagęszczony i pokryty dużą warstwą niechcianego mchu.
Niezależnie od aktualnych potrzeb przydomowej roślinności, warto wykonywać zabieg aeracji przynajmniej raz do roku w okresie wegetacji.

trawnik przed domem

Dalsze kroki: piaskowanie i nawożenie

Po skończonej aeracji w murawie pozostawione są puste wgłębienia. Miejsca te należy później wypełnić piaskiem. To jednak nie koniec łatania dziur w glebie. Następnie trzeba także wybrać się na poszukiwanie dalszych ubytków w trawniku. Widząc na przykład resztki martwej trawy, należy je usunąć ręcznie. W przypadku ewidentnie nieurodzajnych fragmentów murawy, warto posłużyć się specjalnymi mieszankami nasion regeneracyjnych, które mają za zadanie stymulować jej zdrowy wzrost.
Kolejnym krokiem jest również użyźnienie gleby. Można je przeprowadzić przy pomocy substancji organicznych (takich jak na przykład: kompost, biohumus, torf czy też kora), jak i gotowych preparatów (nawozy długodziałające, granulowane oraz krótkodziałające w formie płynnej), które dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym. Ważne, by zwracać szczególną uwagę na treść umieszczoną na ich opakowaniach. Warto sięgać po mieszanki z jak najwyższą zawartością niezbędnych składników odżywczych w postaci azotu, fosforu i potasu.

Krok podstawowy: regularne koszenie trawnika

Systematyczne koszenie murawy jest niezbędnym działaniem pielęgnacyjnym, który powinno się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu w ciągu całego okresu wegetacji. Warto przystępować do koszenia o konkretnych porach, czyli rano lub późnym popołudniem, kiedy to źdźbła trawy są na tyle elastyczne, że bez oporu poddadzą się ostrzu kosiarki. Nie zaleca się przeprowadzania tego zabiegu zarówno w czasie deszczu, jak i nadmiernych upałów.
Posiadając duży trawnik, warto zainwestować w wysokiej jakości kosiarkę automatyczną, która z powodzeniem poradzi sobie z częstym i intensywnym koszeniem.

Funkcje robotów koszących

Roboty koszące mogą pomóc w zaoszczędzeniu sporej ilości czasu, gdyż działają samodzielnie, nie wymagając dodatkowej ingerencji człowieka. Często nie trzeba ich nawet włączać, ponieważ dzięki inteligentnemu oprogramowaniu mogą one pracować wedle ściśle ustalonego planu. O takich robotach więcej można dowiedzieć tu: http://ati-garden.pl/roboty-koszace. Wśród profesjonalnych funkcji wielu kosiarek automatycznych renomowanych marek znajdują się między innymi:

  • działanie według specjalnego cyklu koszenia i ładowania,
  • równomierne koszenie,
  • zręczne omijanie i skanowanie przeszkód napotkanych na powierzchni murawy,
  • czujnik wykrywający różne poziomy trawy,
  • samodzielny powrót do stacji ładujących,
  • bezpieczne ostrza, posiadające dodatkowe zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem maszyny.

Kosiarki automatyczne eliminują koszt utylizacji skoszonej trawy i mają też stosunkowo niskie zużycie baterii. Należą one również do urządzeń sprzyjających środowisku naturalnemu ze względu na to, że, w odróżnieniu od standardowych kosiarek, nie emitują szkodliwych spalin. Poza tym można ich używać nie tylko w dzień, ale i nocą, ponieważ nie wydają hałaśliwych dźwięków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *