Jakie meble ogrodowe wybrać? Jak je pielęgnować?

Jakie meble ogrodowe wybrać? Jak je pielęgnować?

Kiedy zaczyna się robić ciepło, każdy chciałby jak najwięcej czasu spędzać na dworze. Warto zagospodarować odpowiednio ogród, taras czy balkon. Czasem wystarczą proste meble ogrodowe, aby całkowicie odmienić przestrzeń i dodać jej funkcjonalności. Wygodne, solidne meble ogrodowe to inwestycja na długie lata Będą służyły przez klika lub kilkanaście sezonów, jako miejsce spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Warto wybrać takie meble, które szybko się nie zniszczą i nie znudzą. Wybór mebli jest naprawdę szeroki – od najtańszych mebli plastikowych, poprzez drewniane, rattanowe, aż po metalowe. Jakie meble najlepiej wybrać? To zależy przede wszystkim od wymagań i budżetu. Przyjrzyjmy się różnym typom i jak wygląda konserwacja mebli ogrodowych.

Najpopularniejsze rodzaje mebli ogrodowych

  • Meble ogrodowe drewniane
  • Meble drewniane z metalowymi elementami
  • Meble wiklinowe i rattanowe
  • Meble z technorattanu
  • Plastikowe meble ogrodowe
  • Meble metalowe

 

Drewniane meble ogrodowe – tradycyjny, popularny wybór

Drewniane meble ogrodoweTradycyjne komplety drewniane cieszą się nadal dużą popularnością. Mogą być one wykonane w całości z drewna lub połączone z elementami żeliwnymi lub stalowymi. Te z metalowymi elementami są zazwyczaj bardziej stabilne i solidne, a dodatkowo nieco cięższe.

Konserwowanie mebli drewnianych

Konserwacja mebli ogrodowych z drewna jest dość wymagająca i czasochłonna. Należy pamiętać o ich lakierowaniu, olejowaniu i malowaniu. Zimą muszą być przechowywane w suchym, przewiewnym miejscu. Nie wolno przykrywać ich folią, ponieważ mogłoby to spowodować rozwój grzybów czy pleśni.

Meble rattanowe – naturalne i eleganckie

Meble wykonane z rattanu lub wikliny wyglądają wyjątkowo ładnie. Tworzą przytulny, ciepły, swojski klimat. Pięknie komponują się z roślinnym krajobrazem ogrodu. Niestety, ze względu na niską odporność na deszcz i nasłonecznienie, nie są zbyt trwałe. Z tego powodu lepiej sprawdzą się na zadaszonych tarasach lub zimowych ogrodach.

Pielęgnacja mebli wiklinowych i rattanowych

Wybierając je do użytku na świeżym powietrzu, należy pamiętać, aby chować je pod dach, kiedy nie są używane. Zimą należy przechowywać je w suchym, ale niezbyt nagrzanym pomieszczeniu. Ciepło może spowodować kruszenie wikliny czy rattanu. Bardziej odporne są meble z technorattanu, czyli tworzywa sztucznego imitującego rattan. Są równie urokliwe, ale lepiej znoszą zmienne warunki atmosferyczne.

Technorattan – wytrzymały i elegancki

Technorattanowe meble ogrodowe tworzone są z włókien wykonanych z tworzyw sztucznych, wyplecionych ręcznie na metalowym stelażu. Meble z technorattanowe świetnie się prezentują, są eleganckie, a do tego wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne – deszcz, promieniowanie UV czy różne temperatury.

Konserwacja mebli ogrodowych z technorattanu

Konserwacja mebli ogrodowych z technorattanu nie jest zbyt skomplikowana. Na zimę należy je schować do zadaszonego pomieszczenia lub okryć specjalnym pokrowcem na meble. Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych imitujących rattan są tańszą alternatywą dla mebli rattanowych.

Plastikowe meble ogrodowe

Plastikowe meble ogrodowePlastikowe meble ogrodowe są jednym z popularniejszych wyborów, głównie ze względu na swoją niską cenę. Długo kojarzyły się z niską ceną i niską jakością. Nowe modele krzeseł i stołów ogrodowych z plastiku są jednak co raz bardziej wytrzymałe i zaskakują atrakcyjnym wzornictwem. Dostępne są w ciekawych kolorach.

Pielęgnacja mebli plastikowych

Pielęgnacja mebli plastikowych jest prosta. Odporne są one na działanie wody czy promieni UV. Należy pamiętać, aby do czyszczenia nie używać środków ściernych lub ostrych szczotek, gdyż mogą one doprowadzić do powstania zarysowań lub zadrapań na powierzchni tworzywa. Po obfitym deszczu lub zmoczeniu mebli warto wytrzeć je do sucha, aby nie zostały plamki.

Eleganckie meble metalowe

Metalowe meble ogrodowe to bardzo ciekawy wybór. Dostępne są ciężkie meble żeliwne oraz bardzo lekkie, nowoczesne meble aluminiowe.

Pielęgnacja mebli metalowych

Metalowe meble ogrodowe są praktycznie niezniszczalne. Nie straszne im deszcz, słońce i zmienne temperatury. Nie trzeba ich chować na zimę do garażu czy altany. Mogą zostać w ogrodzie, nic im się nie stanie. W razie uszkodzeń mechanicznych, można je na nowo pomalować i w ten sposób przywrócić im pierwotny blask.

Czym kierować się podczas zakupu mebli ogrodowych?

  • ilość miejsca do przechowywania mebli zimą,
  • ilość czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację mebli,
  • budżet, który możemy przeznaczyć na zakup mebli ogrodowych,
  • stylistyka ogrodu oraz otoczenia.

Podsumowanie

Wybór właściwego kompletu mebli ogrodowych to nie taka prosta sprawa. Należy pamiętać, że jest to wydatek na lata. Warto więc poświęcić więcej środków, ale zainwestować je w meble, które będą służyły przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Ważnym aspektem jest miejsce do przechowywania mebli zimą. Większość z typów mebli musi być chowana na zimę, aby nie stracić swojego wyglądu i właściwości. Jeśli mamy mało miejsca, najlepszym wyborem będą meble składane lub meble metalowe, które nie wymagają chowania poza sezonem. Kolejna kwestia to czas, który możemy poświęcić na pielęgnację mebli. Meble drewniane należy regularnie olejować, a w razie potrzeby zeszlifować i na nowo pomalować. Olej chroni drewno przed działaniem promieniowaniem UV i deszczem, a także dodają mu blasku i podkreślają naturalny kolor. Mniej czasu wymagają meble z tworzywa sztucznego lub aluminium – są one praktycznie samoobsługowe. Warto oczywiście również zwrócić uwagę na wygląd mebli. Powinien on być spójny z wyglądem ogrodu i otoczenia. Wtedy meble nie znudzą się tak szybko i nie opatrzą się. Na szczęście wybór jest naprawdę duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *